Jak začít s přípravou na TSP MU?

Přibližně čtvrtina všech českých uchazečů o studium na VŠ si dává přihlášku na Masarykovu univerzitu v Brně a drtivá většina z nich se setká s testem studijních předpokladů (TSP). A téměř každý takový uchazeč se bude snažit na test nějak připravit.

V tomto článku se pokusíme přiblížit jaký postup zvolit předtím, než se začnete na TSP opravdu připravovat a jak poznat, jestli přípravu zvládnete sami, anebo pro vás bude lepší zakoupit nějaký přípravný kurz. Na přípravu na VŠ není nikdy pozdě, čím dříve ale začnete, tím více možností budete mít na výběr.

Seznamte se s tím, jak TSP vypadají

 • Jako první je nutné seznámení se strukturou a obsahem TSP. Je důležité uvědomit si, že nejde o znalostní test, avšak přesto je možné se na něj dobře připravit. Na našich stránkách najdete stručného průvodce testem studijních předpokladů, další informace na toto téma jsou také zde.
 • Žádný popis vám však neřekne tolik, jako konkrétní zadání testu. Stáhněte si některá starší zadání TSP (ideálně z posledních tří let) a zkuste si jeden TSP cvičně vyřešit. Pokud se vám nechce zabývat celým testem, vyberte si alespoň několik úloh z každého subtestu a pokuste se je vyřešit bez ohledu na čas, abyste měli představu, co vás v testech čeká.
 • Na úlohy, se kterými si nevíte rady se zaměřte trochu více – je možné, že když přijdete na principy, půjde vám řešení mnohem lépe.
 • Než se rozhodnete, jaký způsob přípravy zvolit, vyzkoušejte si, jak na tom reálně jste poté, co jste se seznámili s typy úloh, s nimiž se lze v TSP setkat.

Vyzkoušejte si test studijních předpokladů na body

 • Nezbude než si vzít nějaký jiný test, který jste zatím neviděli, udělat si 100 minut času a v klidu, ale za přijímačkových podmínek, ho zkusit vyřešit.
 • Je logické, že někomu bude TSP připadat nepřekonatelně obtížný, zatímco jinému o něco snazší. V každém případě za jednoduchý ho můžeme považovat jen stěží - v časovém limitu snad ani celý vyřešit nelze. Alespoň nikomu z více než 20.000 uchazečů se to nepodařilo.
 • Po vyřešení testu si spočítejte body a podívejte se do výsledkových tabulek. Nezjistíte z nich sice úplně přesný percentil (obsahují pouze decily, tj. percentily po deseti), ale aspoň přibližný percentil odhadnout dokážete. (Pokud ne, napište nám na info@aleph.cz, poradíme.)
 • Nyní je důležité zjistit, jestli je váš výsledek dostačují pro obor, na který se hlásíte. Percentilové hranice pro aktuální rok sice dopředu stanoveny nejsou, ale hodně se dá vyčíst z percentilů, které byly potřeba v loňském roce. U nejžádanějších oborů (práva, ekonomicko-správní fakulta...) jsou hraniční percentily poměrně stabilní, u specializovaných oborů s méně přihláškami (např. na filozofické fakultě) však mohou být výkyvy značné. (Potřebné percentily na jednotlivé obory najdete na této stránce na webu MU.)
 • Pokud je váš percentil výrazně vyšší než obvyklý limit, to znamená zhruba o dvacet a více, je slušná šance, že přijímačky zvládnete bez větší námahy a k přípravě vám bude stačit, když si vyřešíte testy z předchozích let. Placený přípravný kurz pro vás bude pravděpodobně zbytečný.
 • Jste-li s percentilem na potřebné hranici, případně lehce nad ní, budete muset přípravě věnovat o něco více energie. Zaměřte se trochu na teorii a pak, už s potřebnými znalostmi, zkuste nějaký další test. Pokud nebude výsledek výrazně lepší, uvažujte o přípravném kurzu.
 • Pokud je váš percentil nižší než potřebná hranice a ke zvýšení nepomůže ani několik hodin, který věnujete rozboru jednotlivých úloh, přípravný kurz bude zřejmě nutnost.
 • Ač to možná bude znít trochu tvrdě, počítejte i s tím, že ani ten nejlepší přípravný kurz vám nemusí pomoci. Pokud se vám potřebná hranice zdá v nedohlednu, poohlédněte se pro jistotu i po nějakém oboru, kde je hranice nižší. Často se stává, že vás to uklidní a ve finále dopadnete mnohem lépe než čekáte.

Tipy na přípravu zdarma

Než začnete s placenou přípravou, zkuste nejprve tu, která je zdarma. Na internetu je možné najít poměrně velké množství přípravných materiálů. Navíc nemusí vždy platit, že co je zdarma, musí být nutně špatné.

 • internetový kurz na stránkách MU - nevýhodou je malý počet spíše starších úloh. Přesto stojí za shlédnutí.
 • interaktivní TSP na stránkách MU (odkaz dole) - můžete si vyzkoušet test na čas, nicméně se zde nedozvíte ani percentil ani to, jak úlohy řešit.
 • internetové kurzy Aleph.cz při registraci dostanete kurz prostorové představivosti zdarma, jedná se o povedený výukový text. Nevýhodou však je, že další kurzy si musíte zaplatit (při čtyřech zaplacených kurzech dostanete zbývající vždy zdarma)
 • cvičné testy Aleph.cz - při registraci se vám kromě kurzu spustí také dva cvičné testy. Můžete si je zkusit a dozvíte se správné odpovědi včetně postupu řešení.
 • e-mailový seminář Ulohy.tsp - elektronický seminář, ve kterém chodí zadání i řešení vybraných úloh e-mailem

Co dál?

Poté, co projdete materiály zdarma, možná zjistíte, že vaše výsledky jsou dostačující, což pro vás asi bude ideální stav. Pokud dostačující nebudou, je čas poohlédnout se po placeném kurzu nebo jiných materiálech. Výhodou je, že po využití materiálů zdarma už byste měli mít dost přesnou představu o tom, co od přípravy očekáváte.

Příště se zaměříme na to, jaké možnosti placené přípravy jsou k dispozici a jak si vybrat tu, která je právě pro vás nejvhodnější.

Doporučte tento článek svým přátelům

 

Další nabídka

TSP ÚLOHY - SEMINÁŘ ZDARMA

Bezplatný internetový seminář pro přípravu
k Testům studijních předpokladů na Masarykovu univerzitu v Brně najdete na www.tsp-ulohy.cz .

O PŘIJÍMAČKÁCH A SCIO TESTECH

Potřebujete s něčím poradit, na něco se zeptat?
Sháníte použité scio testy nebo jen výsledky?
Zkuste diskuzní fórum www.prijimacky-nsz.cz.

31.ledna 2022

Po loňských on-line přijímačkách plánuje Masarykova univerzita letos opět přijímačky s osobní účastí uchazečů, pokud to epidemiologická situace dovolí. TSP tak bude opět v plné verzi - 60 otázek v 6 subtestech na 100 minut.

30.ledna 2017

Po dvou letech čeká TSP MU opět změna, myslete na to při přípravě podle starších testů. Změn nění tolik jako před dvěma lety, ale něco bude letos přece jenom trochu jinak - podrobnosti najdete v tomto článku.

Archiv aktualit