Vybíráme prezenční přípravný kurz na TSP - 1. část

Prezenční přípravné kurzy jsou dlouhodobě nejoblíbenější placenou přípravou ke studiu na VŠ a nic na tom nemění ani skutečnost, že se jedná o nejdražší možný způsob přípravy. Příprava na TSP není výjimkou, i zde se zřejmě největší procento studentů připravuje s využitím prezenčních kurzů.

Vše k tématu

O přípravě na TSP MU O testech studijních předpokladů

Masarykova univerzita v Brně je dlouhodobě nejžádanější vysokou školou v ČR, testu studijních předpokladů se zde každoročně účastní kolem 20.000 uchazečů. A to jsou na Masarykově univerzitě ještě další dvě prestižní fakulty, které TSP nevyužívají (Lékařská fakuta a Fakulta sociálních studií).

Tak vysoký počet uchazečů samozřejmě láká nejrůznější agentury, zabývající se vzděláváním, aby do své nabídky zařadily i přípravný kurz na TSP MU. Každý rok se tak noví pořadatelé přípravných kurzů objeví a řada jiných zase zanikne nebo se vrátí ke své původní činnosti – často po nich zůstanou jenom neaktualizované internetové stránky s několik let starou nabídkou přípravných kurzů na testy studijních předpokladů.

Nabídka je tedy poměrně široká, skoro až nepřehledná, a není proto úplně jednoduché vybrat si ten správný kurz. Přitom jde o hodně: Za přípravný kurz vynaložíte často několik tisíc korun a jeho kvalita nebo naopak nekvalita může – a to bez přehánění – zásadním způsobem ovlivnit celý váš další život.

Správný výběr samozřejmě nemůžeme udělat za vás, budeme se ale snažit využít naše zkušenosti a poradit vám, na co se při výběru zaměřit a na čem naopak příliš nezáleží. Jak je v této sérii článků zvykem, nebudeme propagovat ani zatracovat žádný konkrétní kurz. Naše poznatky si na konkrétní nabídku určitě převedete sami.

V první části se zaměříme na obecnější otázky, které byste si při výběru měli klást.

Co od přípravného kurzu čekáte?

V tuto chvíli předpokládáme, že už víte, jak TSP Masarykovy univerzity vypadají. Máte představu na které fakulty se budete hlásit a tušíte, jakého percentilu přibližně musíte dosáhnout, aby přijímačky dopadly úspěšně (více informací najdete v průvodci TSP a v článku jak začít s přípravou na TSP).

Máte tedy dost informací na to, abyste dokázali říct, co čekáte od přípravného kurzu, který by vás na přijímačky měl připravit. Rozmyslete si odpovědi na následující otázky: Ve kterých částech se potřebuji zlepšit? Kolik času chci přípravnému kurzu věnovat? Chci kurz zvládnout za několik málo víkendů, anebo by příprava měla trvat celý školní rok? Očekávám od kurzu jenom přípravu na přijímačky, anebo si myslím, že mám studovat i něco dalšího, co možná využiji později při studiu? Kolik peněz chci a mohu do přípravy investovat?

Když si odpovíte na tyto otázky, uděláte si dobrou představu o tom jaký typ kurzu hledáte a na co se případně máte ptát pořádající agentury.

Cena? Srovnávejte srovnatelné!

Jednoznačně nejčastějším kritériem výběru je cena kurzu. Při srovnávání podle ceny je důležité porovnávat srovnatelné hodnoty, proto doporučujeme srovnávat cenu za vyučovací jednotku (typicky vyučovací hodina 45 minut) a nikoli jenom cenu za celý kurz.

I když je cena důležitým kritériem, určitě by neměla být kritériem prvotním. Podle ceny vybírejte až mezi takovými kurzy, které splňují předchozí bod, tedy vyhovují tomu, co od kurzu očekáváte. Jinak se můžete dostat do situace, kterou popisoval jeden z kolegů z agentury, která pořádala kurz TSP pro pokročilé.

Mnoho studentů si jejich kurz pro pokročilé vybíralo proto, že byl kratší a díky tomu asi o třetinu levnější než základní kurz TSP. Vůbec jim nevadilo, že kurz je koncipován jako pokračovací pro ty, kteří potřebují opravdu vysoký percentil a základy TSP jim už nedělají problémy. Do kurzu se ale kvůli nižší ceně přihlásila řada studentů, kteří měli problém napsat TSP na percentil kolem 40 a mnohem lepší by pro ně byl základní kurz. Že jim pokračovací kurz zaměřený na speciální postupy pro velmi rychlé řešení úloh moc nepřinesl, je pochopitelné.

Takže cena je důležitá, ale vybrat si kvůli ceně něco jiného než potřebuji není zrovna prozíravé.

Zajímejte se o to, kdo vás bude učit

Kvalita kurzu je přímo závislá na kvalitách lektora, který v kurzu vyučuje. Chtějte vědět kdo vás bude učit, jaké má vzdělání, zkušenosti a jak s ním byli spokojeni studenti v minulých letech. Nenechte se obalamutit reklamními slogany typu „kvalitní a zkušení lektoři“. Neprohloupíte, když se poptáte na specializovaných přijímačkových diskusních fórech (třeba zde nebo zde), studenti je často využívají i v prvních letech studia na VŠ a bývají ochotni poradit a předat své předchozí zkušenosti.

Studijní materiály

Zjistěte si, s jakými studijními materiály můžete počítat, jakou mají úroveň a zda nejde pouze o zkopírované minulé testy, které jsou volně ke stažení na stránkách MU. Tyto informace agentury většinou na svých stránkách neuvádí, takže se budete muset zeptat. Kvalitní agentury ale mívají v ceně kurzu všechny potřebné studijní materiály a to v tištěné formě, abyste si do nich mohli během výkladu zapisovat a dělat poznámky a nemuseli si je doma tisknout sami.

Nechte si poradit

Nejlepším způsobem je samozřejmě získat informace o kvalitě konkrétní agentury od starších kamarádů, známých, či na internetové diskusi od těch, kteří prošli přijímačkami v minulých letech. Je pravděpodobné, že uslyšíte jak pozitivní, tak i negativní reference. Všímejte si toho, jaké názory se opakují a zda převažují pozitivní nebo negativní.

V druhé části podrobněji rozvedeme některé body tohoto článku, povíme si něco o tom, jak rozeznat spolehlivou agenturu od nespolehlivé a také podle čeho poznat, jestli nabízený kurz bude stát za to. Srovnáme výhody a nevýhody kratších a delších kurzů i smysl předmětů, které se v některých kurzech vyučují nad rámec přípravy na přijímačky.

Doporučte tento článek svým přátelům

 

Další nabídka

TSP ÚLOHY - SEMINÁŘ ZDARMA

Bezplatný internetový seminář pro přípravu
k Testům studijních předpokladů na Masarykovu univerzitu v Brně najdete na www.tsp-ulohy.cz .

O PŘIJÍMAČKÁCH A SCIO TESTECH

Potřebujete s něčím poradit, na něco se zeptat?
Sháníte použité scio testy nebo jen výsledky?
Zkuste diskuzní fórum www.prijimacky-nsz.cz.

31.ledna 2022

Po loňských on-line přijímačkách plánuje Masarykova univerzita letos opět přijímačky s osobní účastí uchazečů, pokud to epidemiologická situace dovolí. TSP tak bude opět v plné verzi - 60 otázek v 6 subtestech na 100 minut.

30.ledna 2017

Po dvou letech čeká TSP MU opět změna, myslete na to při přípravě podle starších testů. Změn nění tolik jako před dvěma lety, ale něco bude letos přece jenom trochu jinak - podrobnosti najdete v tomto článku.

Archiv aktualit