TSP 2017: Po dvou letech v testech studijních předpokladů opět změna

Poslední velkou změnu zaznamenala podoba Testu studijních předpokladů k přijímacím zkouškám na Masarykovu univerzitu před dvěma lety (psali jsme zde). Došlo ke zkrácení testu na 60 úloh, vypuštění subtestu symbolického myšlení a zavedení cizojazyčných úloh do kritického myšlení. Další změny, tentokrát méně zásadní, se chystají letos.

Co se nemění?

Test zůstane stejně dlouhý a bude mít stejnou strukturu. To znamená, že zůstává celkový počet 60 úloh v těchto šesti subtestech: Verbální, numerické, analytické a kritické myšlení, prostorová představivost a kulturní přehled. Rovněž čas na řešení testu zůstává stejný jako v předchozích letech – je to 100 minut.

Cizojazyčné úlohy pouze v angličtině

Zatímco v předchozích dvou letech si studenti u cizojazyčných úloh mohli vybrat z celkem čtyř světových jazyků, nyní už na výběr mezi angličtinou, němčinou, francouzštinou a španělštinou mít nebudou. Cizojazyčné úlohy budou všichni řešit v angličtině.

Zadání v angličtině budou tvořit šestinu testu

V předchozích dvou letech bylo šest cizojazyčných úloh v kritickém myšlení, které bylo oproti ostatním subtestům delší. Letos budou všechny subtesty stejně dlouhé a bude je tvořit vždy deset úloh. Počet cizojazyčných úloh vzroste z šesti na deset, anglická zadání tedy budou tvořit celou šestinu rozsahu testu. Nebude však už předem přesně specifikováno, v kterém subtestu jich bude kolik a mohou se tedy vyskytnout kdekoli v jakémkoli počtu.

Ač to není přímo vyloučeno, nelze zřejmě předpokládat, že by anglicky byl celý jeden subtest. Dá se očekávat, že několik anglických zadání zůstane v kritickém myšlení, rovněž se dají očekávat ve verbálním myšlení, kam svou povahou striktně vzato patřila i některá cizojazyčná zadání z minulých let (doplňování slov do věty, analogie mezi slovy a podobně) a rovněž v analytickém myšlení.

Obtížnost úloh není v oficiálních materiálech přesně specifikována, ale v minulých ročnících to podle vyjádření moderátorů diskuzního fóra na stránkách Masarykovy univerzity měla být úroveň B1.

Podívejte se na přehled nabízených prezenčních kurzů k TSP nebo na mnohem levnější internetové kurzy.
Zaregistrujte se zkuste jeden internetový kurz TSP zdarma.

Doporučte tento článek svým přátelům

 

Další nabídka

TSP ÚLOHY - SEMINÁŘ ZDARMA

Bezplatný internetový seminář pro přípravu
k Testům studijních předpokladů na Masarykovu univerzitu v Brně najdete na www.tsp-ulohy.cz .

O PŘIJÍMAČKÁCH A SCIO TESTECH

Potřebujete s něčím poradit, na něco se zeptat?
Sháníte použité scio testy nebo jen výsledky?
Zkuste diskuzní fórum www.prijimacky-nsz.cz.

31.ledna 2022

Po loňských on-line přijímačkách plánuje Masarykova univerzita letos opět přijímačky s osobní účastí uchazečů, pokud to epidemiologická situace dovolí. TSP tak bude opět v plné verzi - 60 otázek v 6 subtestech na 100 minut.

30.ledna 2017

Po dvou letech čeká TSP MU opět změna, myslete na to při přípravě podle starších testů. Změn nění tolik jako před dvěma lety, ale něco bude letos přece jenom trochu jinak - podrobnosti najdete v tomto článku.

Archiv aktualit